Nauczyciele

LDranicki-150x150

Leszek Dranicki

Gitarzysta, wykładowca, kompozytor, autor tekstów.

https://myspace.com/leszekdranicki

Związany z muzyką od zawsze, zadebiutował z własnym trio w latach siedemdziesiątych. Następnie z kilkoma przyjaciółmi utworzył zespół BASZTA, nagrodzony na festiwalu Jazz Nad Odrą w roku 1977. Z zespołem koncertował w klubach Polski, Niemiec, Finlandii i Szwajcarii.

W latach osiemdziesiątych, zaproszony do współpracy z super grupą KRZAK, wziął udział w nagraniach kilku płyt i odbył liczne trasykoncertowe. Odbył też trasy koncertowe m. in. z Tadeuszem Nalepą i zespołem SAMI SWOI. W 1986 roku nagrał pierwszą samodzielną płytą „With A Little Help…” dla Polskich Nagrań. Muzyka z tej płyty posłużyła jako tło do programu telewizyjnego według jego scenariusza, który wyemitowała dwukrotnie ogólnopolska „Dwójka”. Po nim nagrał kolejny program według własnego scenariusza p.t. „Kolory”, również dwukrotnie emitowany. W nagraniach i programach TV wzięli udział Zbigniew Jaremko, Eryk Kulm, Andrzej Cudzich i inni. W latach dziewięćdziesiątych brał udział w awangardowym projekcie Ryszarda Gwalberta Miśka Teatr Instrumentalny przy Teatrze Muzycznym w Gdyni w towarzystwie m.in. Olgi Szwajgier i Helmuta Nadolskiego. Laureat konkursu Festiwalu Wokalistów Jazzowych. Kompozytor, autor tekstów w języku polskim i angielskim. Od 1998 roku nagrał trzy autorskie płyty: ”Duet”, „Andaluzja” i „Kolędy Jazzowe”. W nagraniach wzięli udział Maciej Sikała, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Piotr Lemańczyk, Jacek Olter. Koncertował solo, w duetach i z własnym trio dla publiczności polskiej, europejskiej i amerykańskiej. Jako muzyk sesyjny pojawił się na płytach przyjaciół – Rudiego Schubertha, GoranaLarsena, Piotra Lemańczyka i innych.

Od dwudziestu lat wykładowca Małej Akademii Jazzu. W latach dziewięćdziesiątych rozpoczął działalność publicystyczną zamieszczając cyklicznie w tygodniku muzycznym „WOW!!!” obszerne fragmenty autobiografii p.t.: „Byłem Klezmerem” oraz „Byłem Bigbitowcem”. Był felietonistą Dziennika Bałtyckiego ze swoimi cotygodniowymi „Zapiskami przechodnia”. Autorrecenzji muzycznych dla pism fachowych, notatek na płytach CD zaprzyjaźnionych muzyków.